Neurostacja

Szkoła na miarę…

W dzisiejszych czasach dużą wagę przywiązuje się do edukacji dziecka. Rodzice decydując o wyborze Szkoły, kierują się przede wszystkim opiniami i wynikami w nauce jakie osiąga ta placówka. Mało kto jednak zwraca uwagę na inne, również bardzo istotne czynniki wpływające na rozwój naszej pociechy. Nowoczesna Szkoła to taka która zapewnia indywidualizację nauczania i dba o rozwój społeczny każdego ucznia. Dziś kiedy patrzy się na przepełnione klasy, często 25-30 osobowe trudno dziwić się, że nauczycielom nie jest łatwo sprostać takim oczekiwaniom.

O znaczeniu przestrzeni w naszym życiu pisano już w latach 60 -tych ubiegłego wieku. John B. Cahoun przeprowadził szereg badań na szczurach szukając związku przyczynowo- skutkowego między gęstością zaludnienia a występowaniem agresji u ludzi. W czasie tych eksperymentów zostały utworzone dla szczurów budowle, w których coraz bardziej brakowało miejsca. Niechciane kontakty społeczne występowały coraz częściej, co prowadziło do zwiększonego stresu i agresji wśród zwierząt.

Nie da się ukryć, że relacje międzyludzkie są ściśle związane z organizacją przestrzeni.

W naszym powiecie są na szczęście mniejsze Szkoły , takie w których edukacja jest bezpłatna a klasy nie są przepełnione. W placówkach tych można spokojnie zapewnić każdemu    uczniowi indywidualizację nauczania oraz realizować edukację na wysokim poziomie. Mało kto pewnie wie, że niedaleko Wołomina w miejscowości Ossów mieści się Szkoła która spełnia wszystkie te oczekiwania. Dzięki zaangażowaniu rodziców i nauczycieli powstaje tam właśnie Stowarzyszenie którego celem będzie podnoszenie standardów edukacji tak by była ona na jak najwyższym poziomie, na miarę XXI wieku.

Życzę wszystkim szkołom takiego zaangażowania rodziców a rodzicom odrobinę refleksji przy wyborze Szkoły.

mgr Agnieszka Czerederecka

pedagog specjalny