Neurostacja

Terapia agresji

Agresja to termin skrywający złożony problem, który inaczej objawia się w przypadku dzieci, a inaczej w przypadku dorosłych. Z zachowaniem agresywnym możemy się spotkać praktycznie wszędzie – w domu, pracy, szkole, miejscach publicznych. To zachowania, które doprowadzają do szkody psychicznej lub fizycznej. Warto o tym pamiętać, ponieważ szkodę drugiemu człowiekowi można wyrządzić także werbalnie.

Skuteczna terapia agresji to szereg działań ukierunkowanych na naukę radzenia sobie ze złością i emocjami w sposób kontrolowany i społecznie akceptowany. Leczenie agresji jest zazwyczaj czasochłonne i wymaga wdrożenia elementów psychoterapii. W niektórych przypadkach podłożem agresywnych zachowań mogą być zaburzenia hormonalne. W takich sytuacjach niezbędna jest odpowiednio dobrana farmakoterapia.

Zanim jednak rozpoczniemy leczenie agresji warto poświęcić czas na gruntowne zdiagnozowanie jej przyczyny. To pozwoli nam na adekwatny dobór terapii oraz odpowiednie ukierunkowanie pracy z pacjentem. Oczywiście, w trakcie leczenia na jaw mogą wyjść nowe fakty, które będą wpływały na ustalony wcześniej plan terapii. Dlatego terapia agresji powinna być prowadzona przez wykwalifikowanych i doświadczonych terapeutów.

terapia agresji warszawa

Rodzaje i przyczyny agresji

Jak już wspomnieliśmy agresja jest problemem złożonym. Możemy wyróżnić kilka rodzajów agresji:

  • autoagresję – objawiającą się zachowaniami destruktywnymi wymierzonymi w samego siebie, najczęściej objawem autoagresji są samookaleczenia,
  • agresja wroga – objawiająca się chęcią zadania bólu drugiej osobie,
  • agresja instrumentalna – objawiająca się wykorzystywaniem zachowań agresywnych w celu realizacji własnych zamierzeń (np. usunięcia konkurencji).

Dodatkowo agresję możemy podzielić na czynną i bierną. Agresja bierna przejawia się najczęściej sarkazmem, pozornym spokojem, pod którym ukrywa się rozdrażnienie, smutek czy złość.

Przyczyn agresji może być wiele. Jednymi z najczęściej diagnozowanych są problemy psychiczne, a więc choroby psychiczne i zaburzenia osobowości. Agresja może być również wynikiem przemęczenia i stresu.

leczenie agresji warszawa

Leczenie agresji – Warszawa, Wołomin

Jeśli zaobserwowałeś u siebie lub osoby Ci bliskiej problemy z radzeniem sobie ze złością oraz negatywnymi emocjami skontaktuj się z Neurostacją. Oferujemy kompleksową terapię agresji, której charakter oraz zakres dostosowujemy do indywidualnych potrzeb oraz możliwości pacjenta.

Do współpracy zapraszamy pacjentów z terenu miejscowości Wołomin i Warszawa. Oferujemy możliwość skorzystania z bezpłatnej konsultacji. To doskonała okazja, aby przekonać się, czy oferowana forma terapii jest dla Państwa optymalna.