Neurostacja

Trening mentalny

W naszej poprzedniej publikacji zachęcaliśmy Was do biegania. Tym razem przedstawiamy wyniki badania jakie przeprowadzone zostało 16 listopada w naszym instytucie.

 

Celem badania było sprawdzenie wpływu wysiłku fizycznego na kondycję mózgu oraz wpływ treningu mentalnego na osiągnięcia.

 

Przed rozpoczęciem treningu biegacz został podłączony do aparatury EEG-Biofeedback pozwalającej na rejestrację fal mózgowych.

Bezpośrednio po wykonaniu pomiarów biegacz wykonał godzinny bieg w swobodnym tempie umożliwiającym konwersację. Podczas biegu na bieżąco monitorowany był poziomu pulsu tak, aby utrzymywać go na poziomie około 130 uderzeń serca na minutę. Był to więc bardzo swobodny bieg bez tzw. zadyszki.

 

Po zakończeniu treningu biegacz biegacz ponownie został przebadany. Aby zapewnić transparentność wyników podczas obu pomiarów tętno było podobne tj. ustabilizowane na poziomie nie przekraczającym 70 uderzeń serca na minutę.

 

Bardzo ciekawie prezentują się wyniki:

Wskaźnik Przed treningiem Po treningu
Delta

13,2

16,2

Theta

8,55

10,6

Alpha

4,23

5,6

Theta do Beta

2,44

2,7

SMR

2,99

3,46

Beta 1

3,58

3,82

Beta 2

6,99

6,57

 

To co od razu zaobserwowaliśmy to znaczne poprawa każdej z badanych zmiennych.

Mimo, że próbka jest niereprezentatywna to jednak ostatni wynik upewnia nas, że wyniki nie są artefaktami związanymi po prostu ze zmęczeniem.

Zachęcamy Was zatem do biegania, bo poprawiamy tym samym kondycję naszego umysłu.