Neurostacja

Relaks, rozwój, regeneracja

Wiele z tego co nosimy w sobie zostaje wyeksponowane w różnych formach na zewnątrz jako problemy somatyczne, skórne czy napięcia emocjonalne a przecież istnieje wiele prostych metod wprowadzenia pozytywnej relaksacji w swoim ciele. Pierwszą taką propozycją jest zaprzyjaźnienie się z neurostacją.
Rozluźnienie napięć w swoim ciele jest bardzo użyteczne zarówno z uwagi na utrzymywanie dobrej formy psychicznej, jak i posiadania zasobów w postaci większego zapasu energii.
Mówiąc o pozytywnym stanie rozluźnienia mamy na myśli stan równowagi pomiędzy pobudzeniem i hamowaniem wewnątrz autonomicznego układu nerwowego. Dążąc do rozluźnienia w ciele nie dążymy zatem do stanu senności, ale do stanu uwolnienia się od przeszkadzających napięć. Pracując z neurofeedbackiem istnieje bezpośrednia możliwość automatyzowania takiego stanu samopoczucia na co dzień. Dlatego nie ma żadnej przesady w stwierdzeniu, że ciało rozluźnione jest w jakimś sensie bardziej „żywe”, niż ciało napięte i przesadnie zmobilizowane, ponieważ w stanie rozluźnienia i wolności od przeszkadzających napiec i blokad – bardziej swobodnie przepływa krew i wszelkie płyny ustrojowe jak limfa i chłonka a także bardziej swobodnie przebiegają impulsy układu nerwowego.
Jeśli zastosujesz kilka prostych i skutecznych technik które proponujemy, to stan jednoczesnego odprężenia, i jednoczesnego zwiększenia witalności stanie się Twoim standardem.
Oczywiście zawsze możesz korzystać z klasycznych metod jogi indyjskiej czy treningu medytacji lub też innych technik duchowych które pomagają usunąć napięcia i blokady fizyczne oraz emocjonalne. Musimy przecież pamiętać iż potrzeba regeneracji i utrzymywanie równowagi pomiędzy ciałem i umysłem, stanowi także potrzeba rozwoju duchowego aspektu naszego istnienia.
Poza treningami w neurostacjach wiele zwykłych aktywności i ćwiczeń fizycznych może mieć na nas oddziaływanie terapeutyczne i pomagać w utrzymywaniu równowagi pomiędzy ciałem i umysłem. Wiele osób stosuje pływanie, czy jogging, czy też codziennie przez chwilę wykonuje gimnastykę, lub spacer.
Wszystkie te aktywności działają tym bardziej terapeutycznie i integrująco, im bardziej podczas ich wykonywania powracamy do chwili tu i teraz. Gdy pływasz, to tylko pływaj, gdy biegniesz – tylko biegnij, gdy spacerujesz – oddaj się przyjemności spacerowania.
Ważne jest aby na czas ćwiczenia wyłączyć w umyśle przypadkowe myśli i wszelkie rozważania nie związane z tym, co aktualnie robimy. Wymierne korzyści podczas pracy nad sobą przynosi faktyczne zintegrowanie ciała i ducha podczas ćwiczeń. By to osiągnąć powinniśmy skupić się na chwili tu i teraz i śledzić uważnie i spokojnie doznania w naszym ciele. Pomaga także podążanie za rytmem swojego oddechu i obserwowanie go. Jeśli takie podejście sprawia Ci trudność to w początkowej fazie uczenia się nowego sposobu ćwiczeń możesz skorzystać z audiowizualnej prezentacji czyli biofeedback swojego organizmu. Zobaczyć wtedy jak Twój organizm reaguje na różne aktywności i zrozumiesz w jaki sposób możesz na te reakcje wpływać.
Takie rozluźnione i bardziej uważne uprawianie ćwiczeń fizycznych przekłada się także na konkretne rezultaty i wydolność fizyczną.
Dla przykładu kiedy osoba mająca średnie umiejętności pływania wprowadzi takie podejście i zacznie płynąć bardziej spokojnie i miarowo, bardziej wczuwając się w swoje ciało i rytm oddechu, to automatycznie odkryje, że potrafi przepłynąć w taki sposób kilkakrotnie dłuższy dystans.
Chcieli byśmy zachęcić Ciebie także do bardzo prostych i szybkich ćwiczeń, które mogą poprawić nasze samopoczucie i sprawić, że poczujemy się lepiej. Każde z nich możesz wykonać już teraz.
Ciepło na Twoją twarzy płynące z dłoni
Rozetrzyj dłonie jedna o drugą. Rozcieraj je przez kilkadziesiąt sekund, minutę, lub dłużej.
Poczuj bardzo wyraźne ciepło pojawiające się na wewnętrznych powierzchniach swoich dłoni.
Możesz nawet rozcierać dłonie do mementu, aż ich wewnętrzne powierzchnie staną się tak gorące, że będą prawie parzące. Następnie przyłóż te rozgrzane (od pocierania o siebie) dłonie do swojej twarzy i głęboko się odpręż poprzez wzucie się w ciepło, które płynie i promieniuje z Twoich dłoni. Trzymaj tak dłonie na Twarzy przez kilkanaście sekund lub dłużej (np. minutę).
Odczuwaj jak cała głowa odpręża się, odczuwaj jak wszystkie emocje wypisane w napięciach twojej twarzy – ustępują. Odczuwaj jak pojawia się harmonia i odprężenie, odczuwaj wyciszenie, spokój i komfort pojawiające się w całej głowie.

Rozcieranie i masowanie uszu
Ćwiczenie to wspiera uważa się w niektórych systemach za mapę receptorów całego organizmu, podobnie jak np. stopy i dłonie.
Możesz wykształcić nawyk, by przynajmniej raz dziennie rozmasować swoje uszy. Możesz robić biorąc małżowiny pomiędzy kciuki i palce wskazujące, czy też możesz rozetrzeć uszy pełnymi dłońmi.
Potraktuj taki prosty zabieg, jako łatwe i skuteczne ćwiczenie relaksacyjne.
Po zakończeniu, przez chwilę odczuwaj cale ciało i skup się na oddechu.

Stabilność odczuwana w kolanach
A teraz rozetrzyj dłonie – tak jak w pierwszym ćwiczeniu – i takie ciepłe dłonie połóż na swoich kolanach. Obejmij swoimi dłońmi całe stawy kolanowe – połóż dłonie centralnie na rzepce kolana (prawą dłoń na prawym kolanie, a lewą – na lewym).
Wczuj się przez jakiś czas w doznanie spokoju i bezpieczeństwa, trzymając cały czas dłonie na kolanach (obejmując swoje zewnętrzne powierzchnie swoich stawów kolanowe wewnętrznymi powierzchniami dłoni). Sprowadza pogłębiony spokój umysłu
Inne metody relaksacji
Relacje i powiązania pomiędzy ciałem i umysłem ciągle są zbyt mało zbadane i naświetlane w zdobyczach naszej zachodniej cywilizacji i nauki.
Na przykład trening autogenny Schultza bazuje na wywoływaniu pozytywnych i terapeutycznych reakcji w autonomicznym układzie nerwowym poprzez skupione posługiwanie się swoim umysłem. Odczucie ciężaru i ciepła ma związek z odprężeniem fizycznym i wegetatywnym.
Dalszym krokiem jest odczuwanie ciepła w okolicy splotu słonecznego. Bardzo praktyczną metodą jest zasypianie z wyobrażeniem sobie ciepła w rejonie splotu słonecznego, lub w punkcie ciężkości ciała – kilka centymetrów poniżej pępka.
Na koniec jeszcze jedna bardzo prosta i skuteczna technika.
Wizualizacja którą również wykorzystuje biofeedback co ściśle wiąże się z pojęciem wyobraźni, która wyróżnia człowieka wśród innych istot żywych. Wyobraźnia wywiera wpływa na ludzką psychikę i fizjologię, pomaga wyznaczać cele i podejmować decyzje.
Zamknij oczy i weź trzy do pięciu głębokich brzusznych oddechów. Wciągaj powietrze głęboko i równomiernie przez nos pozwalając, aby twój brzuch lekko się podniósł lub wypchnął na zewnątrz..
Twoje płuca dostają wtedy więcej powietrza a twoja przepona jest bardziej rozluźniona. Na chwilę wstrzymaj oddech a następnie powoli wypuszczaj powietrze przez usta pozwalając brzuchowi na powrót do normalnej pozycji.
Aby upewnić się, że poprawnie oddychasz poćwicz takie oddychanie z ręką na brzuchu. Jest zalecane, aby bez wysiłku oddychać w ten sposób przez cały proces wizualizacji.
A teraz myśl, myśl, myśl o tym wszystkim co sprawia ci przyjemność.

Opracowała,
Elwira Kalisiak

 
Comments

No comments yet.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.